Van’a Gelmişken

Şehir Hakkında; Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Van, nüfus bakımından Türkiye’nin en kalabalık on dokuzuncu şehri, yüz ölçümü bakımından ise Türkiye’nin en büyük altıncı şehridir. Dünyanın en eski kentlerinden biri olan Van, M.Ö 5 binli yıllara uzanan bir tarihi geçmişe sahiptir. Bu sayede birçok farklı medeniyeti bünyesinde barındırmış ve içerisinde pek çok antik kalıntıya yer vermiştir. Tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal güzellikleri ile de adından söz ettirmeyi başaran şehri, daha yakından tanımak adına Van’da gezilecek yerler listesini okumaya devam etmelisiniz…

Kaç Günde Gezilir; Van’ı ortalama 2-3 günde gezebilmeniz mümkün.

Ziyaret Etmek İçin En İyi Zaman; Van’ı yaz aylarında ziyaret etmenin daha uygun olduğunu söyleyerek, kış aylarında da yoğun bir ziyaretçi ağırladığını eklemeliyiz.

Müze Kartları; Türkiye’nin birçok şehrinde geçerli olan Müze Kart, Kültür Bakanlığı’na bağlı tüm müzelerde ve birçok yerde ücretsiz giriş yapma imkanı tanıyor.

Ne Yenir; Van’ın meşhur yemekleri arasında; çiriş pilavı, Van balığı, kurut aşı, sengeser yemeği ve kavut yer alıyor.

Van Kalesi

Van şehir merkezine 5 km uzaklıkta yer alan Van Kalesi, M.Ö 840-825 yılları arasında Urartu Kralı I. Sarduri tarafından yaptırılmıştır. Uzun yıllar Urartu Devleti’ne ”Tuşba” adı ile başkentlik yapan Van Kalesi, şehrin simgesel yapısı olarak biliniyor. Kalenin içerisinde; Menua ve II. Sarduri kaya mezarları, Analı Kız Açık Hava Tapınağı, Madır (Sardur) Burcu, sur duvarları, sur duvar yatakları, I. Sarduri’ye ait olduğu bilinen Asur dilinde çivi yazılı kitabeler ve daha fazlası yer alıyor. Van Gölü’nün karşısında, sarp bir kayalık üzerinde konumlanan Van Kalesi, Urartu Devleti’nden günümüze kadar gelmeyi başaran en güzide yapıdır.

  • Adres: Yalı, 65040 Merkez/İpekyolu/Van
  • Çalışma saatleri: Yaz: 08:00 – 19:00 / Kış: 08:00 – 17:00